Zalety spedycji morskiej

Od wieków statki są najpopularniejszym środkiem wykorzystywanym do przewozu różnorodnych ładunków na dłuższych odległościach. Najważniejszą zaletą tego rozwiązania jest niska cena. Poza tym transport morski jest bezpieczny i można dopasować różnego rodzaju usługi do swoich potrzeb. Cena spedycji zależna jest od masy i objętości przesyłki oraz wybranych opcji dodatkowych.

Na czym polega spedycja morska?

Różnego rodzaju ładunki przewożone są na specjalistycznych statkach, które dostosowane są do specyfiki ładunku. Dzięki temu można nadać drobnicę, kontenery, towary płynne i sypkie oraz te wymagające specjalnej obsługi na każdym etapie transportu. Dzięki zasadzie freight equalization zostały wyrównane również stawki. Poza tym na cenę spedycji morskiej będą wpływać także dodatkowe usługi – w tym transport multimodalny do portu i z portu do odbiorcy przy wykorzystaniu kolei lub samochodów. To sprawia, że każdy ładunek można dostarczyć w dowolne miejsce na świecie w systemie rampa-rampa lub door-to-door. Spedycja morska poza transportem to także obsługa celna, magazynowanie, a nawet dystrybucja.

Bezpieczeństwo ładunków

Opłaty za fracht morski pobierane są po dostarczeniu towaru do odbiorcy. W pierwszej kolejności sprawdzane jest, czy ładunek nie został uszkodzony w czasie transportu. To zdarza się niezwykle rzadko na przykład na skutek działania czynników atmosferycznych i w dalszym ciągu statki są uznawane za najbezpieczniejszy środek lokomocji. Firmy decydujące się na spedycję morską muszą również pamiętać o tym, że mogą być obciążone dodatkowymi kosztami za niewykorzystaną ładowność statków. Dlatego w większości przypadków przedsiębiorstwa decydują się na współpracę w tej materii.

Niskie ceny spedycji morskiej

Choć transport ładunków z Chin do Europy jest dość czasochłonny, to jednak jest najciekawszą alternatywą na rynku. Pozwala również elastycznie dostarczać towary wszędzie tam, gdzie jest taka potrzeba. Spedytorzy zajmują się eksportem i importem oraz szukaniem najlepszych rozwiązań dla konkretnych klientów. Korzystają oni z opcji magazynowania, zlecenia załatwienia formalności celnych i przygotowania niezbędnej dokumentacji oraz kontroli operacji portowych. Poza tym fracht morski jest bardziej ekologiczny niż przewóz drogowy, a także nie ogranicza maksymalnej wagi i wymiarów ładunków jak to ma miejsce w przypadku samolotów.