Co to jest spedycja morska?

Spedycja morska to jedna z chętniej wybieranych usług transportowych przez importerów i eksporterów. Szczególnie popularna jest przy dostarczaniu towarów na duże odległości, a w tym aspekcie przodują oczywiście Chiny. Wśród najważniejszych zalet tego rozwiązania trzeba wymienić gwarancję bezpieczeństwa, niskie ceny oraz możliwość dopasowania usług do swoich potrzeb. Transport morski jest realizowany na specjalnych statkach. Najczęściej dostarcza się ładunki w kontenerach, na masowcach lub w postaci drobnicy, choć opcji jest zdecydowanie więcej.

Usługi spedycyjnej

Obecnie spedycja morska poza samym transportem ładunków z portu do portu obejmuje również szereg kompleksowych usług takich jak na przykład dostawa w ramach przewozów multimodalnych, magazynowanie, dystrybucja czy też załatwienie niezbędnych formalności i uzupełnienie dokumentacji.

Specyfika spedycji morskiej

W zależności od rodzaju ładunku i specyfiki zlecenia na statkach wykorzystuje się różnego rodzaju kontenery drobnicowe, paletowe, poszerzane, open top, platformowe, chłodnicze czy też zbiornikowe. Gwarantują one bezpieczne oraz dopasowane do potrzeb usługi. Co istotne, w ten sposób można korzystać z transportu multimodalnego, czyli dostarczać ładunki z portów do każdego miejsca koleją, samochodami lub samolotami w systemie door-to-door lub rampa-rampa. Dzięki takim działaniom można skutecznie zaplanować cały transport, obniżając jego koszty i skracając oczywiście czas, co jest niezwykle ważne dla nadawców i odbiorców.

Bezpieczne i tanie usługi transportowe

Spedycja morska należy do najtańszych i najbezpieczniejszych sposobów przewożenia ładunków na większe odległości. Co istotne, dzięki usługom multimodalnym jest ona dostępna nawet w rejonach, w których nie ma portów. I choć fracht morski nie należy do najszybszych sposobów transportu, to warto podkreślić, że zlecenia realizowane są terminowo, a ładunki – nawet te niebezpieczne czy wymagające specjalnej obsługi na każdym etapie oraz ponadgabarytowe, dostarczane są pod wskazany adres. Warto również zwrócić uwagę, że to opcja zdecydowanie bardziej ekologiczna niż przewozy drogowe czy lotnicze, a także nie spotkamy się z ograniczeniem maksymalnej wagi i wymiarów.